Kedves Vásárlóink!
Webáruházunkat egy rövid időre bezártuk, hogy új funkciókkal, izgalmas termékekkel és még jobb kiszolgálással várhassuk Önöket a jövőben.
Kérjük, nézzenek vissza később, addig is köszönjük a türelmet!
Üdvözlettel, az EzKes csapata
Pengezárak zsebkésekhez - a keretzár
A markolatból kialakított zár az egyik legfiatalabb, de egyben az egyik legismertebb zsebkésekhez való pengezár. A Framelock a bevezetése óta eltelt több mint 30 év alatt példátlanul nagy elterjedést ért el, és mára a kiváló minőségű zsebkések leggyakrabban használt zárrendszerévé vált. A „Framelock” kifejezés köznyelvi találmány; a feltaláló a pengezáró rendszerének az „Integral Lock” nevet adta.
Majdnem minden modern zárrendszer szilárdan kötődik egy személy vagy egy vállalat nevéhez, és a framelock sem kivétel ebben a tekintetben. A feltaláló a késes szcéna egyik fényes alakja: Chris Reeve. Az 1980-as évek végén az újonnan kifejlesztett Sebenza modelljét egy felhasználóbarát és megbízható zárrendszerrel szerette volna felszerelni.
Az 1987-ben bemutatott Sebenzával Chris Reeve több szempontból is új utat nyitott. A titán mint markolatanyag akkoriban abszolút ritkaságnak számított, és a késvásárlók inkább a vizuális eredetiségre, mint a kiváló minőségű acélokra vagy a könnyű markolatanyagra helyezték a hangsúlyt.
Chris Reeve Dél-Afrikában fejlesztette ki a Sebenzát, beleértve az integrált zárat is, és kezdetben kis mennyiségben kézzel gyártotta.
A Sebenza az USA-ban 1991-ben hozta meg az áttörést. Természetesen az Integral Lockkal volt felszerelve, és szatén felületű ATS34 pengével rendelkezett. Chris Reeve akkoriban még viszonylag ismeretlen volt, és a pengezáró rendszerének tartósságát a fórumokon erősen kritizálták. Az ellenzők fő érve az volt, hogy a vékony titánium rúd hosszú távon nem képes ellenállni a fellépő erőknek.
Framelock vagy Integral Lock?
A helyes kifejezés kétségtelenül az „Integral Lock”. Chris Reeve választotta ezt a kifejezést a zárrendszerére, és az amerikai védjegyjog (védjegy) alapján levédette. A „Framelock” kifejezés, amelyet mi is is használunk a leírásban a jobb megértés érdekében, sokkal elterjedtebb.
Az amerikai Spyderco cég különleges megközelítést alkalmaz. A cég egyes modelleknél a framelockot használja, és „Reeve Integral Lock”-nak nevezi. Ezzel egyrészt elkerülhető, hogy az „Integral Lock” kifejezéshez hozzá kelljen adni az üzleti tranzakciókban nélkülözhetetlen védjegy szimbólumot (™), másrészt pedig megtiszteli a feltalálóját azzal, hogy mindig név szerint említik.
Oltalom alatt álló védjegy: Integral Lock
A védjegyoltalom az „Integral Lock” névre vonatkozik, nem pedig magára a technológiára. A Framelockot ezért ma már bármely vállalat vagy késkészítő használhatja anélkül, hogy licencet kellene szereznie.
Nincs megbízható válasz arra a kérdésre, hogy Chris Reeve szándékosan elmulasztotta-e a szabadalmi bejelentést, vagy egyszerűen csak elszalasztotta a megfelelő időpontot. Ezenkívül a szabadalmi hivatalnak el kellett volna ismernie a framelockot, mint olyan műszaki megoldást, amely jelentősen eltér a technika jelenlegi állásától. Mivel a Walker Liner Lockhoz hasonló kialakításúak, az „Integral Lock” vagy Framelock innovatív értéke túl alacsony lehetett a szabadalomhoz.
A szabadalmi jogi kérdésektől eltekintve kétségtelen, hogy a framelock új tervezési lehetőségeket nyitott meg. A framelock nemcsak az innovációnak adott hatalmas lökést, hanem a zsebkések egy teljesen új kategóriáját is létrehozta. A titán keretzáras zsebkések rendkívül népszerűek, és ma már a legkelendőbb összecsukható késtípus.
Keretzár - kivitelezés és technológia
A név már elárulja a legfontosabb tervezési jellemzőt: a kés zár oldalán a markolat paneljének alsó része hosszú fémnyelvet (zárórudat) képez. Ezáltal a keret a pengezár részévé válik.
A fémnyelv külső vagy belső oldalán van egy olyan terület, ahol az anyagvastagságot marással jelentősen csökkentették. A csökkentett falvastagság lehetővé teszi, hogy a zárnyelv befelé és kifelé mozogjon. Az anyag előfeszítése miatt a fémnyelv befelé mozog, amikor a penge eléri a nyitott helyzetet. Ez a fémnyelv végét a penge töve mögé tolja.
A keretzár beépített kopáskompenzációval rendelkezik. A penge végének az a része, amely érintkezik a reteszrúddal, általában ferdén van lecsiszolva. Egy új késnél a záró rúd a penge tövének csak körülbelül egyharmadát fedi le. Ez elegendő a penge biztonságos rögzítéséhez. Ha a kés használata során a reteszelő rúd érintkezési felülete elkopik, a rövidítés biztosítja, hogy egy kicsit beljebb kerüljön. A framelock ekkor is játék nélkül rögzíti a pengét. A feloldáshoz a reteszelőrudat a hüvelykujjal kifelé kell nyomni, és a penge ezután behajtható.
A keretzár előnyei és hátrányai
Ma már vitathatatlan, hogy a keretből kialakított zár megbízható zárrendszer. Az egykori kételyek köddé váltak. Az a félelem, hogy a zárrúd egy bizonyos ponton fáradásos törések miatt meghibásodhat, még az immár mintegy 30 éve használatban lévő kések esetében sem igazolódott be. A framelock egy egyszerű technikai konstrukció, amely rugók és mozgó kis alkatrészek nélkül működik. A találmány zsenialitása ebben az egyszerűségben rejlik, mert minél bonyolultabb egy rendszer, annál nagyobb a kockázata annak, hogy egy alkatrész meghibásodik.
Egy keretzár optimális beállítással
A tökéletes működés garantálása érdekében a penge gyökerének és a záró rúdnak az érintkezési felületeit nagyon pontosan össze kell illeszteni. Ehhez pontos számításokra és tökéletes marási technológiára van szükség. A pontatlanságok vagy a penge játékához, vagy túlságosan befelé mozgó reteszelőrúdhoz, vagy legrosszabb esetben a reteszelőmechanizmus meghibásodásához vezetnek, ha a reteszelőrudat a penge hátuljára ható erő hatására ki lehet tolni a reteszelési helyzetből. Ha a kés rosszul van beállítva, a reteszelő rúd a penge gyökerének csak 10-15 százalékát fedheti le. Minél kisebb az átfedés, annál nagyobb a kockázata annak, hogy a keretzár kinyílik, amikor a penge hátuljára nyomást gyakorolnak, és a penge hirtelen behajlik. A framelock zárral ellátott zsebkéseknél az átfedésnek ezért legalább 25 százalékosnak kell lennie. Mind a négy hiba előfordul a gyakorlatban, de ma már nagyon ritka. Különösen a nagy gyártóknak van ma már megbízhatóan kézben a framelock technológia. Azok az esetek, amikor egy Framelock a mindennapi gyakorlatban meghibásodott, valószínűleg az alacsonyabb ezrelékes tartományban vannak.
Ha van egy hátránya a framelock zárrendszerének, az a retesz kialakítása. A reteszelés felelős azért, hogy a pengét ne lehessen kirázni a markolatból, vagy szélsőséges esetben akár magától is kicsúszhat. A rögzítőerő egy apró acél- vagy kerámiagolyón keresztül valósul meg.
A reteszelőgolyó(a reteszelőrúd belső oldalán található) oldalirányú nyomást gyakorol a pengére. A penge tövében gyakran vannak oldalsó bemélyedések, amelyekbe a reteszgolyó szó szerint belekapaszkodik, amikor a penge teljesen zárt és teljesen nyitott helyzetben van. Bár ez a reteszelési változat megbízhatóan működik, a retesz minden pengehelyzetben oldalirányú nyomást gyakorol a pengére. Ha a kés optimálisan van beállítva, aligha vannak hátrányai, de már kis hibák is a markolatban ferdén álló pengéhez, legrosszabb esetben pedig a penge mozgásának gátlásához vezetnek. A flipperrel nyitható kések különösen függnek a penge egyenletes mozgásától, és a reteszelés rosszul kalibrált ereje negatívan befolyásolhatja a működésüket. A framelock pengezárral kapcsolatos legismertebb probléma a kioldáskor fellépő lassúság. Úgy tűnik, hogy a reteszelő rúd hozzátapad a penge tövének acéljához. Ezt „ragadós zárnak” nevezik. Különösen egy amerikai gyártó a felső árkategóriából szerzett kétes hírnevet azzal, hogy késein nagy számban fordul elő „ragadós zár”.
A framelock műszaki fejlesztései
A framelock funkciójának, kopásállóságának és könnyű használatának növelése érdekében a késkészítők okos kiegészítéseket és fejlesztéseket dolgoztak ki a zárrendszerhez. Egy név különösen kiemelkedik: Rick Hinderer. Lényege, hogy feloldáskor a hüvelykujjal olyan messzire ki lehet tolni a zárrudat kifelé, hogy előbb-utóbb kár keletkezik. Rick Hinderer kifejlesztette „Lock Bar Stabiliser” elnevezésű zárrúd stabilizálóját, hogy megakadályozza ezt a helytelen működést. A fogantyú felső részén lévő ütközőlemez megakadályozza, hogy a zárórudat a kioldott álláson túl kifelé tolják.
Rick Hinderer féle stabilizátor a keretzárhoz
Erre a túlnyúlás elleni védelemre a „túlnyúlásgátló” kifejezés terjedt el. Rick Hinderer rendszerét egy általában kerek acélkorongról lehet felismerni, amely a markolat felső részéhez van rögzítve. Ez kissé elfedi a zárórudat, és végállásként szolgál. Más gyártók a túlnyújtásvédelmet a zárórúdba építik be, így a korlátozó elem a fogantyú belső oldalán található, és kívülről alig felismerhető. A „ragadós zár” jelenségére ma már számos technikai válasz is létezik. Mivel a acél oldalirányú nyomás hatására hajlamos a penge tövének acéljához tapadni, számos alternatív érintkezési anyagot tartalmazó megoldást fejlesztettek ki.
Más gyártók mellőzik az acélbetétet, és egy kis acél- vagy kerámiagolyót szerelnek a zárórúd végére. Különösen a kerámiaanyagok keménysége 200 HRC és annál nagyobb, és nem mérhető a kopásuk. Bár a penge gyökere és a reteszelő rúd közötti érintkezési felület ennél a rendszernél csak a milliméter töredéke, a reteszelő rendszerek rugalmasak és megbízhatóak.
Zsebkés framelock zárral. A pengével érintkező acélbetét jól látható a zárrúd belső oldalán. Az acélbetét tartalmazza a reteszelőgolyót is, amely megakadályozza a penge kicsúszását.
Copyright © 2013-2025 ezkes.hu Minden jog fenntartva
Hírlevél