Ingyenes kiszállítás 30.000 Forint feletti megrendelés esetén (szállítási módok).

Legendás kések: a kukhri

ezkes.hu2020-07-12Legendás kések, Kés történelemtudásbázis, kés történelem, kések eredete, kések típusai, legendás kések

A kukhri kés története

Jatti ney hunnu hunchha? - Hogy van?" köszöntik egymást és vendégeiket a nepáliak. Cikkemet is így illik kezdeni, hisz egy fantasztikus nepáli késről, a kukriról szeretnék beszélni, amely az egyik legősibb és legtitokzatosabb fegyver a világon. Don Paul, a Mindenki késbibliája szerzője "késtörvénye" szerint "the bigger the better" ("minél nagyobb, annál jobb"), a kukri pedig nagyon nagy. E titokzatos és misztikus késfajta általában 30-40 cm hosszú. A titokzatosság nevének kiejtésével kezdődik, hisz inkább "khukri"-ként (torokhangon) kellene mondani. Alakja rendkívül jellegzetes. Lehajló pengéjének belső ívén jatagánszerű, "S" alakban kétszeresen ívelt élt köszörültek. A markolat közelében rendkívül karcsú penge, levélszerűen kiterebélyesedik, s végül elég markáns hegyben végződik.

kukri_7


Több, mint 2500 éves története az Egyiptomban és Görögországban használatos kopisra vezethető vissza (elődjének tekinthető a római macharia is). A kopis Nagy Sándor uralma után terjedt el igazán. A fő különbség a kopis és a kukri között, hogy az előbbi hosszabb és egyenesebb volt. A görög, vagy a római fegyver kerülhetett Indiába és így inspirálta a kukri létrejöttét. Napjainkban a nepáli gurkhák fegyvereként ismerjük. A gurkhák 1815. óta harcolnak a brit hadseregben. Azóta ismeri és rettegi e különleges fegyvert a világ. A legismertebb verziója a Service Number One, amelyet szolgálati fegyverként használ a brit hadsereg gurkha alakulata (1990-től a 2. Királyi Gurkha Lövészek), a Szingapúri Rendőrség és a Brunei-i Gurkha Tartalékos Egység.

gurkha roham
"Aayo Gorkhali! - Itt jönnek a Gurkhák!" üvöltik a gurkha lövészek roham közben, bal kezükben SA- 80 gépkarabélyukat, jobbjukban kukrijukat tartva. Számos legenda kapcsolódik a kukrihoz. Állítólag a gurkhák úgy tartják, hogy ha egyszer elő lett véve, akkor vért kell látnia, ezért minden tokból való előrántás után (jobb híján) megvágják vele saját kezüket. Érdekes, szakrális szerepe van Indiában a Durga istennő és Maheshasur isten harcát bemutató szertartáson, a vizi bivaly áldozat bemutatásánál is. Az ősi mondához fűződőén a kés fa tokja vizibivaly bőrrel van borítva és markolata gyakran az állat szarvából készül. A penge két oldalán (hazánkban vér-csatornának nevezett) Shiva Kardja a nevű mélyedés található, melynek misztikus jelentése a múltba vész. Ugyanígy nem tudják a nepáliak sem, mit jelképeznek a markolat közepén körbefutó gyűrűk.

kukri_3

 

kukri_8

Két állandó kérdés van e különös megjelenésű eszközzel kapcsolatban. Az első: mire szolgál a félkör alakú kivágás, egyenes nyúlvánnyal a penge tövénél? Ez a Cho, amely a hindu istent, Shivát (többek közt a háború és rombolás istenét) jelképezi, aki egy háromágú szigonyt tart a kezében. Erre utal a Cho. A másik kérdés: mire szolgál a két rövid késecske a Kukri tokjában? Az egyik a Chakma, amely tűzszerszámként funkcionál (kovakővel összeütve szikrát vet), a másik a Charda, amely a kukri többfunkciós kése (elsősorban a kukri élezésére szolgál).

 

kukri_2


A kukri túlélő szerszámként az egyik legjobb választás lehet. Többféle feladat elvégzésre van az erdőben szükségünk: favágásra (pl. csapda alkatrészei), ásásra (pl. tűzgödör) és kalapálásra (pl. cövek). A balta alkalmas kalapálni és vágni, de nem lehet vele ásni. A macheta alkalmas ásni és vágni, de nem lehet vele kalapálni. A kukri némi kompromisszummal megfelel mindegyik feladatra (de lehet vele faragni, fúrni stb.). A kommandós könyveiről jól ismert ex-SAS Andy McNab is kukrit használt a dzsungelben: "A golok (machetaszerű, nagyméretű, katonai bozótvágó) a derekamon lógott egy darab ejtőernyőzsinórra erősítve: újabban ez gurkha kukri volt, nem a brit kincstári, mert azt fapüfölőnek csúfolják; jól elagyabugyálja a fát, de vágni nem vág. Az erdei népek mindenhol úgy készítik ilyen eszközöket, hogy a penge vége legyen a legnehezebb, tehát már a súlyánál fogva is vágjon." Egy igazán kiváló baltával szemben hátránya, hogy az ütések során fellépő vibrációt szinte tompítatlanul a kézhez közvetíti, s így elég fárasztó vele a munka. Ennek két oka van. Először is a balták hosszú nyele, csökkenti a vibrációt. Másodszor a kukri (mint a legtöbb kés) egy darab acélból készül, vagyis a penge a markolattüskében folytatódik. így a penge végén keletkező rezgések tompitatlanul a markolatig futnak. A hatást csak részben csökkenti a markolat (a balták nyele általában rezgést tompító anyagból, üvegszálból vagy fából készül).

 

kukri_5

A klasszikus kukri a hegynél és a markolat közelében lévő ívelt résznél nagyon, míg a kiszélesedő penge ívnél kevésbé éles. Faragásra a markolat közelében elhelyezkedő rész, míg ütésekkel végzett finomabb vágásokra a hegy alatti rövid szakasz a legalkalmasabb. A penge kiöblösödő ívét baltaként használjuk (két oldalról váltakozva, V alakban, ferde szögben vágunk vele). Sújtáskor vágóereje kb. kétszeres hosszúságú kardénak, vagy macheta-énak felel meg.

A V keresztmetszetű penge konvex (domború) vágó éllel rendelkezik. Ez nem a leghatékonyabban vágó, de mindenképp a legerősebb megoldás. A penge "S" alakú, kettős görbületének geometriája viszont páratlanul segíti a vágást. Ennek megértéséhez érdemes végiggondolni, hogyan vágunk át vele például egy kötelet. A kifeszített kötélre ráhelyezzük a penge markolat előtti részét, s miközben lefelé nyomjuk, elkezdjük húzni a kést. A markolatnál lévő él felülről megbontja a külső rostokat, s egyre mélyebbre hatol. Kis idő múlva odaér a kiöblösödő pengerész, amely ferde szögben szemből támadja az anyag belső rétegeit. Eddig csak a felülről gyakorolt nyomás adott erőt a vágásnak, de a ferde rész a húzás hatására is vág: tehát két irányból, két erő hat.

Az éltípus másik előnye, hogy a kettős ív kerületén, az élen haladva valamivel nagyobb utat tesz meg a kötél, mint egyenes él esetében (ez a legalább 5% plusz, adott esetben fontos lehet).

A kukri fegyverként a rövid kard, a kés és a harci bárd tulajdonságait ötvözi. Félelmetes erővel, biztonságos távolságról lehet vele támadást indítani. Egyetlen hátránya, hogy szúrásra kevéssé alkalmas. Bár ez Nepálban nem szokás, de baltához hasonlóan dobható. Egy ilyen súlyú eszköznél végül is majdnem mindegy, hogy melyik részével találja el a célt, kiválóan megfelel a késdobás egyetlen reális céljának: az ellenfél megzavarásának.

Egy hagyományos kukri elkészítése

A gyártás elképesztő körülmények között történik. A szűk műhely közepén ég a tűz, két-három kalapács és fogó, valamint egy üllő a szerszámkészlet. A mesterek évtizdes tapasztalatának köszönhetően azonban nagyon kiváló termékeket állítanak elő. Ma már Nepálban is igen kiváló anyagból készítik a kukrikat. Elsősorban Mercedes vagy Saab teherautó laprugót használnak. Laha-t, egy növényi gumiszerű anyagot használnak ragasztóanyagként a markolat és a tok egyes részei elkészítésénél. Elsőrangú a hőkezelés minősége is. A klasszikus kukrin jól bemutatható, hogy az ütési sokk elviselésére a bishwakarmas, vagy kami (fegyverkovács), a penge különböző részeit más keménységi fokra edzi. A hát általában 22-25 RC, a jellegzetes hasas kiszélesedés 45-46, míg az él 50-55 HRC között mérhető. "Nem rossz eredmény néhány olyan sráctól, akik szandálban guggolnak egy tűz körül" - írta napjaink egyik legkiválóbb túlélési szakértője Roon Hood egy kukri teszt után ("chopping démon-nak - gonosz vágó szellemnek" nevezte az általa kipróbált kést, amivel fantasztikus, "lendületes ütéssel vágó" képességét jellemezte). Mai felfogásunk szerint lágy a fém, de ez felel meg a baltaszerű használatnak. A keményebbre edzett acél jobban tartja élét, de egy keményebb anyaggal ütközve kitörhet. A lágy acél csak csorbul, amit egy acél fenővel könnyű helyreigazítani. Másik előnye, hogy egy nedves kaviccsal, vagy egy másik késsel is megélezhető.

 

kukri súlypont

A kukrit egyedülálló súlypontja teszi igazán hatékony vágóeszközzé. Ez ugyanis a pengén kívül helyezkedik el, tehát valósággal belehúzza magát az anyagba. Ha a klasszikus kukrit súlypontja fölött (a legkeskenyebb pengeszakasznál) egy vízszintesen tartott tárgyra helyezzük, megáll az élén.

Szerszámként és fegyverként is fő használati módja az erőteljes sújtás. Ekkor komoly centrifugális erő igyekszik kitépni a kezünkből. Ennek megakadályozására a markolatot mindig úgy alakítják ki, hogy megakadályozza az eszköz kirepülését a kézből (ellátják egy határozott markolatgombbal is). A korszerű kukrikon markolat szíj rögzítését lehetővé tevő furat található. Használatakor praktikus kesztyűt viselni a hatékonyabb fogás és a kéz feltörése elkerülése érdekében. Minden ilyen nagyméretű eszköz könnyen önállósítja magát gyakorlatlan kézben, s ilyenkor szörnyű sebeket tud ejteni. Rossz szögben mért ferde ütés esetén (pl. földön fekvő fatörzs vágása), lapjára fordulva könnyen irányt változtat. Térdét, lábszárát vagdoshatja össze vele az óvatlan ember. Nem szabad "letegezni!"

 

 

 

írta: Makrai Tibor István alezredes

Copyright © 2013-2020 ezkes.hu Minden jog fenntartva

Hírlevél

A weboldal sütiket (cookie) használ az alapvető működés, valamint a jobb felhasználói élmény eléréséhez. Az oldal használatával elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket, valamint az Adatvédelmi tájékoztatót.